FASHION: NEJČASTĚJŠÍ CHYBY V ŠATNÍKU

Datum: 24.1.2023 Autor: Irena Vokrojová Kategorie: Blog, Fashion

Za mnoho let své praxe osobní stylistky vidím v šatnících dokola se opakující chyby, se kterými  se vám  snažím pomoci. Na většinu nedostatků ani nemá vliv, zda majitelem obsahu skříně je žena nebo muž, nebo jaký má daná osoba příjem. Je to víc o našem DNA, než o pohlaví a penězích. Proto mám vždy velký respekt, když mě do vašeho šatníku pustíte. Není lehké s tím něco udělat sám, ale bez fungujícího obsahu šatníku nelze vystavit kvalitní a osobitý styl. Nemusím snad dodávat, že správný styl vám je neodmyslitelným pomocníkem v každodenních pracovních i soukromých situacích. 

Pokud se rozhodnete vymalovat byt, najdete si na to malíře. S vozem jezdíte do servisu. Na kvalitní obarvení vlasů a ostříhání si zajdete ke kadeřníkovi. Proč se ale domníváme, že obléknout se přeci umí každý sám. Všichni jsem se narodili s určitým nadáním. Mám mnoho geniálních matematicky a technicky nadaných klientů, jejichž jediným požadavkem na oblečení je pohodlí a zbytek již nemají kapacitu řešit. Proto neberte jako vlastní chybu nebo prohru, že si necháte pomoci s vlastním stylem. Berte to naopak jako jednu z mnoha služeb, které vám odborník může poskytnout kvalitněji a s úsporou vašeho času, než kdybyste se o ni pokoušeli sami. A v případě nákupů oblečení to mohou být velmi drahé omyly.

Častou větou žen stojících nad plnou skříní bývá: “ Ale já nemám co na sebe“. Bohužel je to pravda. V tomto případě se musím zastat mužů. Tento fakt opravdu nacházím víc u nás žen. Nastává přesně v okamžicích, když své nákupy neplánujeme a jen impulsivně nakupujeme co se nám v ten daný okamžik zalíbí. Bohužel náš mozek funguje: „Měla jsem dnes špatný den. Musím si udělat a radost a koupit si něco hezkého na sebe“.  Nebo také naopak: „To byl tedy super den. Musím ho oslavit a pořídit si něco hezkého na sebe“.  Proto jsou skříně přeplněné, ale realitou jsou chybějící důležité  základní kousky, bez kterých ten zbytek nikdy fungovat nebude. Pokud u mužů najdu přeplněné skříně, většinu bývá důvod jiný. Plošně se s věcmi neradi loučí, i když poté  jsou schopni nosit jen pár věcí. Zbytek je buď malý, nebo již po „záruční době“.

Mějte vždy na paměti, že každý nedostatek oblečení je vidět. Přestože to bude třeba jen spodní tričko, vy to víte. Ačkoli si to nemyslíte, vnitřně se s tím perete a souvisí to následně  s vaším sebevědomím ten den.  Určitě se vám nebude dobře prezentovat, když se budete bát si sundat sako, aby nebyla vidět propocená košile nebo blůza s nevypratelnou skvrnou.

Každý den jako matka bojuji se svými dětmi, abych jim vštípila kromě jiných důležitých věcí, i tyto základní pravidla péče o své oblečení a obuv. Osvojením jich si ulehčí život a budou mít vždy obsah svého šatníku nachystaný pro okamžité použití. Škoda, že se ve školách takové poměrně základní, ale velmi důležité vědomosti nepředávají.

Z praxe mám vyzkoušeno, že těmito několika pravidelnými kroky i velmi ušetříte jak peníze, tak i naše prostředí. Při správné údržbě vám oblečení a boty mnohem déle vydrží.

Závěrem bych chtěla poradit hlavně ženám, které to v době módního marketingu nemají lehké. Neustále nás časopisy i značky bombardují jedinečnými doporučeními co si musíme danou sezónu pořídit, abychom neskončili na pohřebišti  „vyzobaných slunečnic“. Nechte se inspirovat, ale nepodléhejte tomu. Nejdůležitější je mít funkční a nadčasový šatník, který obsahuje kvalitní kousky a až poté ho doplňujte průběžně o trendy. Vždy u trendů mějte v patrnosti, zda jste to opravdu vy. Jestli si daný střih ke své postavě, postavení, firemnímu dress codu můžete dovolit. Není žádná povinnost mít poslední trendy v šatníku, pokud váš osobní styl je jiný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *