INSPO: JAK si UKLIDIT ŠATNÍK

Datum: 20.4.2020 Autor: Irena Vokrojová Kategorie: Blog, Fashion

Trávíme momentálně hodně času doma, a proto máme ideální příležitost si udělat zdravý průvan v šatníku. Aby se vám do tohoto nelehkého úkolu lépe vkročilo, připravila jsem vám a čtenářům magazínu MODIO odpovědi na několik otázek, se kterými se teď na mě poměrně často obracíte.

Jaký přínos mi přinese revize šatníku? Co všechno tím, že zredukuji skříně mohu získat a proč bych se do toho měla pustit?

Tím, že zredukujeme objem věcí ve skříni se v ní mnohem lépe vyznáme. Donutí nás to více věci kombinovat a s méně si vytvoříme mnohem více variant outfitů. Často máme věci, které již dávno z různých důvodu nenosíme a jejich odstraněním se nám uleví. Platí zde pravidlo sejde z očí, sejde z mysli. Vyčištěním šatníku dojde i jakési psychické úlevě.

Jak začít, když stojím před přeplněnou skříní a přemýšlím, co si nechám a co ne?  Jaký je  k tomu klíč, podle čeho se mám rozhodovat?

Doporučuji nejdříve začít s botami. Ty často podceňujeme. Poté přejít na velké svršky jako jsou bundy a kabáty, saka. Následně šaty, sukně a až naposledy různé topy jako jsou trička, košile a svetříky. Většinou jich máme nejvíce, protože pořizovací cena takových kousků bývá nejnižší. Pryč by určitě měly odejít věci, které již mají dobu použití za sebou nebo nesedí velikostí, případně i střihem. Otázkou také jsou příliš trendy věci z předešlých sezón, které jsou již nyní mimo.

Čeho bych se naopak zbavovat neměla?Co by mělo v šatníku zůstat? Jaké kousky tvoří základ šatníku bez kterého se neobejdu?

Kvalitní základní kousky jsou v podstatě nesmrtelné. Určitě bych se nezbavovala malých černý (LBD), pouzdrové sukně, tmavých cigaretových kalhot, bílé košile, kožené bundy, trenčkotu, jednoduchých světlých topů, vlněných svetrů a džín. Také klasické tělové a černé lodičky, bílé tenisky, mokasíny, baleryny jsou na nadcházející období nepostradatelné.

Jakou roli při rozhodování hrají barvy či materiály?   

Materiály jsou při vytváření nadčasového šatníku to nejdůležitější. Kvalitní kožené boty, hedvábná blůza, vlněný kabát nebo kašmírový svetr jsou při správné péči téměř nesmrtelné. Funkční šatník je primárně sestaven z neutrálních barev jako je bílá, béžová, šedá, černá, modrá, tmavě zelená. Snadněji v něm poté kombinujete. S dalšími sezónami vždy přijdou barevné trendy. Ty by ale měly mít jen menšinové zastoupení.

Jak by měl být šatník ideálně seřazen – co pověsit, co by mělo naopak ležet?

Základním pravidlem je že vše může viset pokud je místo, kromě  pletáže. Svetrům svědčí naopak když složené leží na polici, aby se vahou nevytahovaly. Vyzkoušené mám, že ideální je řadit věci podle charakteru: kalhoty ke kalhotám, šaty k šatům. Navíc u jednotlivých druhů řadit do barev, protože při výběru řešíme barvu a tak snáz najdeme co hledáme. 

A co když se nemohu s některými kousky rozloučit, třeba z nějakého nostalgického důvodu. Kam  je uložit?

Tento sentiment vnímám upřímně víc u mužů než u žen. Potvrdilo se mi, že je možné některé věci využít jako skvělou bytovou dekoraci: šátky nebo šperky  namísto obrazu, zarámované trička z cest ….

Co bychom  měli udělat s vytříděným oblečením?  

Vytříděné oblečení je dobré dát rovnou do pytlů s jejich místem určení. Pokud to neuděláte hned, zbytečně si přiděláte práci a znovu vyvoláte pocity, zda opravdu máte dané rusky dát pryč. Občas jde jen o unáhlenou koupi a daný kousek může kamarádce nebo někomu z rodiny velmi slušet. Velké oblibě v poslední době se těší tzv. swapy, které se více a více vzmáhají. Také můžete věci věnovat do Armády spásy a podobných institucí. Poslední variantou jsou tříděné kontejnery na textil.

Jak správně pečovat o to, co nám v šatníku zbylo?

Po vytřídění šatníku byste si měly vytvořit seznam, co vám chybí, aby pro vás fungoval. Následné nákupy by měly být opravdu systematicky podle něj. Pak už jen zbývá se o věci řádně starat a udržovat v šatníku pořádek. A pokud se některé oblíbené kousky nenávratně zničí, tak je nahraďte. Tím si udržíte i zdravý objem věcí. 

Do šatníku patří i obuv, i ta by měla projít „jarní očistou“ ?  

Jak jsem zmínila, u bot bych rozhodně začala. Boty jsou jednou z nejdůležitějších částí outfitu. Alfou a Omegou u nich je neustálá čistota a průběžná péče. Pokud je třeba, nechat opravit podpatky a podrážky. U třídění postupovat úplně stejně jako u oblečení.

Bývá zvykem si s novou jarní sezónou pořídit něco nového – co by to podle vás letos mohlo být, co by mělo náš šatník obohatit?

Kdybych měla odpovědět před měsícem, určitě bych zmínila něco z jarních trendů jako jsou puntíky nebo barva královské modré. Aktuálně vnímám mnohem větší důležitost nežli to co si pořídíme, koho svou koupí podpoříme. Zkuste proto více dbát na kvalitu materiálů, nadčasovost v šatníku  a podporu lokálních menších podnikatelů. 

Když budu mít svůj šatník vyčištění, co mám dělat s manželem a dětmi, které mé ambice úklidu vůbec nezajímají?

Zde je má poslední rada. Začněte úplně stejně od začátku u nich. Systém je totožný. Jen z mých zkušeností vím, že na to budete ve většině případů samy. Ale je mi jasné, že to zvládnete. My ženský totiž zvládneme snad úplně všechno. Což aktuální situace dokazuje… A pokud budete chtít fyzicky pomoci, tak se ozvěte. Jsem tu pro vás. I

 

           

                                           

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *