OUTFIT: VYSNĚNÉ SAKO

Datum: 24.9.2018 Autor: Irena Vokrojová Kategorie: Blog, Fashion

Zero waste a udržitelná móda je poslední dobou velké téma. Není týden, abych nenarazila hned na několik článků, které se touto problematikou zabývají. Nechci moralizovat, protože i já používám plastové sáčky do koše a kupuji porcované vakuované maso. Na druhou stranu se snažím stále používat selský rozum, a proto nekupujeme balenou vodu, plastová brčka a podobné zbytečnosti. Také svůj šatník se snažím nezamořovat a pokud je jen trochu možné svou koupí podporovat lokální designéry a výrobce. Také pravidelně 2x do roka proberu šatník a co nenosím či již nepotřebuji jde pryč, ať na brzy plánovaném BAZAARKU nebo na charitu.

Asi to přichází s věkem, ale začíná mi více záležet na tom, kdo a jakou energii vložil do věci, kterou nosím na svém těle. Cítím se pak mnohem lépe. Určitě na to mají vliv dvě zásadní věci:

  1. Pokud si pořídím věc od lokálního designéra podporuji tyto nadané umělce, kteří často se svou tvorbou balancují na hraně přežití. Neznám žádného z nich, který by se měl finančně alespoň tak dobře jako řadový zaměstnanec nějakého korporátu. Všechny vydělané koruny utopí zpět do své tvorby, která je jejich život.
  2. Občas si kromě koupě z ucelené malé kolekce konkrétního návrháře, dopřeji i možnost si nechat udělat něco přímo pro sebe. Je to výjimečný zážitek moci přímo ovlivnit co nosím. Takové kousky jsou mou reálnou součástí.

Právě tímto způsobem vzniklo toto sáčko od Markéty Kopecké. Od společného výběru látky a doplňků, přes Markéty návrh a finální vytvoření. Dnes se z něj stal jeden z nejoblíbenějších kousků mého šatníku.

Na závěr aniž jsem tušila kam mě tento článek dovede, bych vás chtěla požádat o zamyšlení při nakupovaní. Zda vaše pracně vydělané peníze předáváte dál do těch správných rukou, kde pomohou něco dalšího rozvíjet a opravdu pomohou, nebo jen obohatí někoho, kdo již další majetky vlastně nepotřebuje. Jelikož náš trh s módou znám, vím, že nelze vše pořídit lokálně  a finančně to opravdu ne vždy dává smysl. Jen si nenechte svůj osobní styl diktovat reklamou fast fashion řetězců.

Sako – Markéta Kopecká

Top – Zara

Džíny – Mango

Lodičky – Peter Kaiser (prodává Salamander)

Kabelka- Chloe

Brýle – The Item

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *